Αναζήτηση αυτού του ιστολογίου

Συνολικές προβολές σελίδας

19/1/11

Eurocup: Περίπατος για Άρη, ήττα στην παράταση για Πανελλήνιο

Με μία νίκη και μία ήττα ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στη φάση των “16” του Eurocup στο μπάσκετ ο Άρης και ο Πανελλήνιος. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε εύκολα στο “Αλεξάνδρειο” της ουκρανικής Μπουντιβέλνικ με 85-69, ενώ ο Πανελλήνιος ηττήθηκε στην παράταση από την Καχασόλ στο κλειστό της Λαμίας με 82-87.Στο τελευταίο παιχνίδι του Ντρούκερ στον πάγκο του, ο Άρης από την αρχή επέβαλε τον ρυθμό του και έχοντας τον Μπόμπι Μπράουν σε πολύ μεγάλη βραδιά (σημείωσε 23 πόντους), εξασφάλισε διαφορά. Αυτή μειώθηκε στον πόντο στις αρχές της τέταρτης περιόδου, ωστόσο η ομάδα της Θεσσαλονίκης έδειξε χαρακτήρα και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Τα δεκάλεπτα: 22-15, 41-30 (ημίχρονο), 59-53, 85-69 (τελικό αποτέλεσμα).
Στην Λαμία, ο Πανελλήνιος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα κυνηγούσε στο σκορ την πιο έμπειρη Καχασόλ, η οποία είχε σε εξαιρετική μέρα Μπούλοκ (23 πόντους). Η αντεπίθεση της ομάδας του Σκουρτόπουλου ξεκίνησε στην τελευταία περίοδο. Με πρωταγωνιστές τους Φράνσις και Ούντριχ ο Πανελλήνιος λίγο έλειψε να πάρει το παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε με 68-65 λίγο πριν από το τέλος. Ωστόσο ο Μπούλοκ έστειλε το ματς στην παράταση και το κέρδισε εκεί. Τα δεκάλεπτα: 24-29, 38-45, 56-57, 70-70 (τελ. αποτέλεσμα), 82-87 (παράταση).